Nezařazené

Deti a mobily. Závislosť alebo pomoc?

Deti kedysi verzus deti dnes. Vlastne deti sú vo svojej podstate rovnaké, mení sa iba ich orientácia záujmov, nakoľko vyrastajú v technologicky zmenenej dobe. Prak, udice, futbalovú loptu a umelých vojačikov nahradili veľké monitory, moderné tablety a hlavne mobilné zariadenia známe ako smartfóny. Deti teda nonstop pozerajú do obrazoviek toho alebo iného zariadenia, ostatné záľuby sú trochu bokom. Ale čomu sa čudovať? Predsa tieto zariadenia sú každým rokom výkonnejšie a ponúkajú čoraz širší sortiment možností. A je pravda, že nevravíme iba o možnostiach týkajúcich sa toľko karhanej digitálnej zábavy, ale aj o využití potrebných služieb.

dítě

Vlastne už len tá základná funkcia, že dieťa možno lokalizovať a zavolať mu vytočením telefónneho čísla, alebo dnes už aj napísaním správy na sociálnu sieť. Prístup na internet, vdaka ktorému dieťa udržuje kontakt i na diaľku ale i možnosť hľadania informácií, ktoré museli predchádzajúce generácie hľadať oveľa zložitejším spôsobom.

No môžeme si všimnúť, že túto technológiu využívajú už doslova 5 ročné deti. Naozaj je potrebné, aby ju využívali už tak za včasu? Informácie zrejme hľadať nebudú, na 99 % si tvoria iba závislosť na hrách.

pokemoni

Veľké obrazovky, pútavé grafické spracovanie, malé deti ešte nie sú natoľko odolné, aby si uvedomovali závislosť, či aby si dali vysvetliť, že život je aj o iných veciach a krásach, než len o pútavých hrách v mobile. Ešte uvažujú trochu jednoducho, priťahuje ich to, čo pôsobí lákavo v podobe pekných farieb a grafiky. Kedysi sa deťom čítali rozprávky, rodičia sa im snažili tvoriť zábavu a tak medzi rodičmi a deťmi vznikalo určité pamätné puto. Dnes stačí, ak dieťa drží mobilné zariadenie a spustí Play. Spomienky na detstvo si bude vo veľkej miere spájať s mobilom alebo tabletom a samozrejme tento pocit si ponesie so sebou, hranie mobilu pre neho bude srdcovou záležitosťou i v staršom veku. Bude naučené, že všetko sa nájde a vyrieši cez mobil. Ak sa mu náhodou stratí alebo pokazí, bude to dosť nepríjemná situácia.