Veda

Vonku opäť prší? Nevadí -skúste toto…

Všetci poznáme náladu pochmúrneho upršaného počasia. Ten pocit, keď nemôžete ísť von ale musíte ostať vnútri a nudiť sa. Alebo by bol opak pravdou… Nikto nemá rád daždivé dni. Vy ich však môžete presvetliť pokusmi, ktoré si doma so svojimi deťmi jednoducho vyrobíte. Deti budú nadšené a nebudú chcieť prestať. Pre menšie deti bude zaujímavé sledovať, ako sa hýbu olejové bublinky v pohári s vodou. Voda je ťažšia ako olej a preto ju sila gravitácie bude tlačiť smerom na dno pohára. Kým olej má vyššiu hustotu a bude tvoriť zlatisté bublinky, ktoré pri premiešaní paličkou, budú krúžiť vo vodnom víre.

dnes vonku prší - ale to vôbec nevadí!

Ak sa ale chcete posunúť do vyššieho levelu a ukázať deťom niečo, o čom budú rozprávať ešte dlhú dobu – vyrobte im tak obľúbenú lávovú lampu. Pamätáte si na ošiaľ, ktorý tieto lampy spôsobili v minulých rokoch. Na lenivo sa prevaľujúce farebné bubliny plávajúce hore a padajúce nadol sa dá pozerať stále. Je to priam hypnotické. Na pokus s lávovou lampou pritom nič zložité nepotrebujete. 

voda je základom nielen pre pokus s lávovou lampou

Lávová lampa pre tých, ktorý milujú vedu

Na tento pokus Vám bude stačiť vyššia fľaša. Vhodná je napríklad aj podlhovastá fľaša na vodu alebo fľaša od zaváranín podlhovastého tvaru. Ďalej si pripravíme olej, ktorý do fľaše nalejeme – pozor nalievame iba do polovice alebo trištvrte fľaše. V opačnom prípade by nám pri pokuse mohla voda vybublať z fľaše von. V inej nádobe si zmiešame zhruba 10 ml vody s potravinárskym farbivom – chceme mať predsa pokus pekne farebný. Za pomoci lyžičky nakvapkáme vodu do oleja. Vytvára nám krásne farebné bublinky na dne fľaše. Potom vhodíme dnu šumivú tabletu a pozorujeme čo sa stane. Farebné bublinky popri šumení plávajú nahor a zasa nadol. Krásna hra farieb a foriem. Voda je základom pre experimenty ako lámanie svetla, hra tvarov, hustota a gravitačná sila. Dokonca aj šumivé bomby majú základ vo vode. Veda nemusí byť teda dostupná iba cez drahé vybavenie a suroviny. Je všade okolo nás.