Nezařazené

5 trikov ako predísť nákupu zbytočných vecí

 Obchodné centrá nás veľmi radi lákajú na výpredaje, zľavy alebo zvýhodnené balenia. Marketingové taktiky obchodníkov sú v dnešnej dobe už dobre známe, no mnohí ľudia im ochotne podľahnú a nechajú sa uniesť. Nebudeme si klamať, najmä my ženy sa v obchodoch nevieme ovládať a často kúpime aj to čo v skutočnosti nepotrebujeme. Je tu však pár trikov, s ktorými sa naučíte svoj nákupný apetít krotiť.
nákupní seznam
Vždy navštevujte obchody so zoznamom toho čo plánujete kúpiť. Na malý papierik si napíšte čo skutočne potrebujete a vložte si ho do peňaženky alebo kabelky tak aby ste ho cestou nestratili. Ak sa chystáte na nákup oblečenia, najskôr si doma povedzte čo by sa Vám do šatníka skutočne hodilo a rovnako ako v prípade potravín si to zapíšte. Predídete tak situácií ,kedy kúpite nádhernú drahú šatku, ktorá Vám však bude stáť v šatníku bez využitia pretože sa Vám k ničomu nehodí.

Pri nákupe potravín dbajte na to aby ste kupovali potraviny, ktoré skutočne zužitkujete v priebehu pár dní. Ideálne je nakupovať potraviny podľa receptov na jedlá, ktoré sa chystáte variť. Tak isto je vhodné aby ste nakupovali jedlo len na pár dni, nie na príliš dlhú dobu, lebo potom nemáte prehľad čo všetko ste nakúpili a časť potravín sa Vám môže pokaziť a ani si to neuvedomíte.
nákupní košík
Nakupujte v čase keď ste sýty. Znie to zvláštne no skutočnosť je taká, že keď idete na nákup potravín v čase keď Vám škvŕka v bruchu, nakúpite omnoho viac zbytočností ako keď idete na nákup najedený.
Vyhýbajte sa zbytočne veľkým baleniam produktov, ktoré často nepoužívate. Idete na nákup potravín, pretože nutne potrebujete zeleninu v konzerve do rizota, ktorú inak nepoužívate ale dnes ho predsa len potrebujete a natrafíte na trojbalenie?  Ak túto konkrétnu zeleninu nezvyknete používať, kúpte si radšej overenú plechovku.

V opačnom prípade riskujete, že v skrini Vám budú pol roka stáť dve plechovky zeleniny a vy nebudete vedieť čo s ňou. To isté platí pri nákupe oblečenia. Tri kusy podprseniek za zvýhodnenú cenu, no Vám sa nepáčia farebné kombinácie. Radšej si kúpte jednu, s ktorou budete stotožnená ako mať doma zbytočne dva kusy, ktoré nikdy nevytiahnete zo šuplíka.

Nenechajte sa uniesť atmosférou dovolenkovej destinácie. Aj keď sa tam cítite skvele a lákajú Vás suveníry, ktoré sa predávaj na každom rohu, veľmi dobre si rozmyslíte, ktorý si skutočne prinesiete domov. Môže sa Vám totiž stáť, že si domov odnesiete dve kabelky s nápisom „Paris“ a uvedomíte si, že nosiť ich na Slovensku nemá už také čaro.